Europas 150 mest snabbväxande företag

 
 

Denna lista är ett utdrag från ”The FT 1000 list” som listar framgångsrika företag från 31 europeiska länder.

Majoriteten av företagen på FT 1000 listan består utav teknikföretag, där IT är en fortsatt blomstrande bransch. 
Matleveranser är  också något som blivit otroligt populärt på senare tid, vilket även visas på listan. Deliveroo som ligger i topp, är ett leveransföretag för mat, så även tyska HelloFresh, som ligger på plats 18 på listan.

Sverige dyker först upp på plats 110 med företaget Storytel som erbjuder e-böcker och ljudböcker online. Ta en titt på listan över Europas 150 mest snabbväxande företag här under!

Siffrorna visar kapitaltillväxt 2013-2016 samt genomsnittlig avkastning 2013-2016.

1DeliverooUnited KingdomFood & Beverage107,117%923.5%
2ThermondoGermanyEnergy10,878%378.8%
3Traventia ViajesSpainTravel & Leisure9,377%355.9%
4AlainsaSpainConstruction9,114%351.7%
5iTravexSpainTravel & Leisure8,398%339.6%
6CarwowUnited KingdomAutomobiles7,692%327.1%
7FormyconGermanyChemicals6,965%313.4%
8Local FuelUnited KingdomEnergy6,774%309.6%
9Project X ParisFranceFashion6,663%307.4%
10Global Savings GroupGermanyAdvertising5,449%281.4%
11SmarketsUnited KingdomFintech5,390%280.1%
12VLC TravelFranceSupport Services5,046%272%
13GermanimalsGermanyAgricultural commodities4,763%265%
14SendinBlueFranceTechnology4,596%260.8%
15Cheevers HowardUnited KingdomConstruction4,471%257.5%
16Marfeel SolutionsSpainAdvertising4,218%250.8%
17Petroprix EnergíaSpainRetail4,033%245.7%
18HelloFreshGermanyEcommerce3,989%244.5%
19STRVCzech RepublicTechnology3,936%243%
20BynderThe NetherlandsTechnology3,712%236.5%
21Blue Motor FinanceUnited KingdomFinancial Services3,675%235.5%
22StratajetUnited KingdomTravel & Leisure3,634%234.2%
23AerFinUnited KingdomAerospace & Defence3,625%234%
24TransferWiseUnited KingdomFinancial Services3,392%226.8%
25ActilityFranceTelecoms3,377%226.4%
26BenhauerPolandTechnology3,363%225.9%
27Eurocio FreetimeSpainTravel & Leisure3,117%218%
28Metacrew GroupGermanyAdvertising3,108%217.7%
29ShokesGermanyEcommerce3,101%217.5%
30TooplooxPolandTechnology2,942%212.2%
31ZEMA ITGermanyTechnology2,901%210.8%
32FrameryFinlandInteriors2,873%209.8%
33UnidriverSpainTransport2,859%209.3%
34Gestaweb 2020SpainEcommerce2,813%207.7%
35SNTI Nutritional SuplementsSpainFood & Beverage2,698%203.6%
36ID FinanceSpainFintech2,683%203%
37My Show Must Go OnFranceTravel & Leisure2,538%197.7%
38MoonoffSpainIndustrial Goods2,524%197.2%
39YieldloveGermanyAdvertising2,486%195.7%
40everBeFranceManagement Consulting2,481%195.5%
41Avenir RenovationsFranceConstruction2,445%194.2%
42ConsertoFranceTechnology2,362%190.9%
43GoCardlessUnited KingdomFintech2,313%189%
44OptalUnited KingdomFinancial Services2,276%187.5%
45DCMNGermanyAdvertising2,265%187.1%
46RTB HousePolandTechnology2,167%183%
47All Seafood CompanyFranceFood & Beverage2,140%181.9%
48CatawikiThe NetherlandsTechnology2,094%179.9%
49CodiLimePolandTechnology2,076%179.2%
50SmadexSpainSales & Marketing2,068%178.8%
51CD PROJEKTPolandGames industry2,057%178.4%
52Engagement FactoryThe NetherlandsSales & Marketing2,034%177.4%
53CodewisePolandAdvertising1,923%172.5%
54EskimozFranceSupport Services1,900%171.4%
55SuperAwesomeUnited KingdomTechnology1,844%168.9%
56The Retail Performance CompanyGermanyManagement Consulting1,841%168.8%
57Unieléctrica EnergíaSpainEnergy1,802%166.9%
58Northlander Commodity AdvisorsUnited KingdomFinancial Services1,776%165.7%
59GermanFLAVOURSGermanyChemicals1,765%165.2%
60Cloud TechnologiesPolandTechnology1,756%164.8%
61VIRTUS HoldCoUnited KingdomTechnology1,729%163.5%
62PARANET-DeutschlandGermanyConstruction1,721%163.1%
63KantoxUnited KingdomFintech1,688%161.5%
64allbrandedGermanyAdvertising1,648%159.5%
65Coppola FoodsUnited KingdomFood & Beverage1,632%158.7%
66ENITAS DeutschlandGermanySupport Services1,613%157.8%
67Seistag InnovaciónSpainManagement Consulting1,610%157.6%
68BMS2GermanyConstruction1,609%157.6%
69CliQéoFranceSupport Services1,602%157.2%
70ClearabeeUnited KingdomWaste management & recycling1,578%156%
71Wealth DynamicsUnited KingdomFintech1,563%155.3%
72erdbär (Freche Freunde)GermanyFood & Beverage1,550%154.6%
73Sica SASFranceIndustrial Goods1,504%152.2%
74ScrewerkGermanyRetail1,482%151%
75SoltecSpainEnergy1,448%149.2%
76EW Energy WorldGermanyEnergy1,444%149%
77GrabyoUnited KingdomTechnology1,435%148.5%
78Anthesis Consulting GroupUnited KingdomManagement Consulting1,431%148.3%
79Black Swan DataUnited KingdomTechnology1,431%148.3%
80Robart GmbHAustriaTechnology1,428%148.2%
81Nova GroupeFrancePersonal & Household Goods1,424%147.9%
82PROCERAMGermanyConstruction1,369%144.9%
83Bolus RestaurantsIrelandRestaurants1,349%143.8%
84Happy CompanyFranceMedia1,333%142.9%
85Globe LocumsUnited KingdomSupport Services1,298%140.9%
86In Touch NetworksUnited KingdomEcommerce1,296%140.8%
87LapelleItalyIndustrial Goods1,283%140.1%
88PickawoodGermanyEcommerce1,262%138.8%
89Fourniresto.ComFranceRetail1,245%137.8%
90VizzualitySpainTechnology1,212%135.9%
91LocalbitcoinsFinlandFintech1,205%135.4%
92Bademeisterei KosmetikmanufakturAustriaHealth1,197%134.9%
93Theano AdvisorsFranceManagement Consulting1,194%134.8%
94SynaptikonGermanyHealth1,190%134.5%
95RadarServices Smart IT-SecurityAustriaCyber Security1,169%133.2%
96Rent2ndhometenerifeSpainTravel & Leisure1,166%133.1%
97AHORN WohnmobileGermanyAutomobiles1,155%132.4%
98ScribbrThe NetherlandsEducation1,152%132.2%
99LebepurGermanyFood & Beverage1,138%131.3%
100CowanaGermanyAdvertising1,131%130.9%
101Neuwagen24.deGermanyAutomobiles1,126%130.6%
102A. C. MischkeGermanyAutomobiles1,126%130.6%
103SuperchargeHungaryTechnology1,124%130.5%
104Golden Gates EdelmetalleGermanyRetail1,108%129.4%
105WarmcookFrancePersonal & Household Goods1,104%129.2%
106Etablissements WanecqueFranceConstruction1,102%129.1%
107Tikiting DistribucionesSpainTransport1,063%126.6%
108ALC grupSpainArchitecture1,049%125.6%
109FreepikSpainTechnology1,033%124.6%
110StorytelSwedenMedia1,007%122.9%
111ACCENTA Music & P.O.S.GermanyMedia1,005%122.7%
112Groupe QuintesensFranceFinancial Services1,004%122.7%
113Animal MakerSpainAdvertising981%121.1%
114LoveCraftsUnited KingdomEcommerce976%120.8%
115Ziegler GroupGermanyTransport974%120.7%
116MTRAXItalySales & Marketing964%120%
117Sociedad Deportiva EibarSpainTravel & Leisure964%119.9%
118FraudBusterFranceCyber Security961%119.7%
119Visio PlanhausGermanyConstruction960%119.7%
120Exsel IT & CommunicationsUnited KingdomTechnology959%119.6%
121exercon salesGermanyEnergy958%119.5%
122Attestation LégaleFranceSupport Services957%119.5%
123CaffeinaItalyAdvertising956%119.4%
124City Shop West KioskGermanyRetail950%119%
125Join ContractSpainSupport Services948%118.8%
126OregoldItalyPrecious metals943%118.5%
127KieceFranceSupport Services939%118.2%
128Mint TowerThe NetherlandsFinancial Services937%118.1%
129Sublime SkinzFranceAdvertising937%118.1%
130Kreditech Holding SSLGermanyFintech930%117.5%
131Afinna OneItalyTelecoms910%116.1%
132AttrectoHungaryTechnology902%115.6%
133SuperprofFranceEducation901%115.5%
134Groupe RedmanFranceProperty896%115.2%
135SFA TransportsFranceTransport895%115.1%
136hajoonaGermanyHealth872%113.4%
137MEP WerkeGermanyEnergy867%113.1%
138LEYFA MeasurementFranceConstruction866%112.9%
139DEVUS AutopartnerGermanyAutomobiles859%112.4%
140SuS DeutschlandGermanySupport Services858%112.4%
141CesamFranceBeauty857%112.3%
142Kernel AnalyticsSpainTechnology856%112.3%
143Akademie für Sport und GesundheitGermanyHealth855%112.2%
144Rimac AutomobiliCroatiaAutomobiles854%112.1%
145Dexga TechnologiesSpainTechnology851%111.8%
146LION SmartGermanyAutomobiles851%111.8%
147LottolandUnited KingdomGames industry842%111.2%
148iSpace InformáticaSpainTechnology838%110.9%
149Etnia DreamsSpainBeauty825%109.9%
150artos AGGermanyRetail824%109.9%
5/5 (1)

 
 

Diskutera denna lista

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.

Share3
Tweet
Pin
3 Shares